Само неколку дена откако беше објавено дека Србија ќе ги купи моќните турски беспилотни бомбардери „Бајрактар“, претставниците на „Министерството за одбрана“ на Косово рекоа дека и тие планираат набавка на овие беспилотни летала!

Како што објави воздухопловниот портал „Танго Сикс“, делегацијата на Приштина на 2 октомври посети дел од турскиот воено-индустриски комплекс и го посети борбениот дрон „Бајрактар ​​ТБ2“, како и авионот за обука „Хуркус“.

На покана на министерот за одбрана на Турција Хулуси Акар, министерот за одбрана на Косово Антон Куни беше во четиридневна посета на Анкара и Истанбул. Куни ги посети ТУИ (Турската авио индустрија) во Анкара и компанијата „Бајкар Макина“ во Истанбул “, објави Танго Сикс.

Истата делегација ги посети и компаниите кои се занимаваат со производство на наменски возила 4×4, компанија која произведува системи за комуникација, радари, опрема за електронско војување, како и системи за противвоздушна одбрана.

И сето ова не би било толку чудно ако претставниците на Србија – министерот за финансии Синиша Мали и владина делегација од Белгра претходно не ја посетуваа Турција, каде што се договорија за купување на бомбардерот „Бајрактар“.