Потпишан е договор со Турција за испорака на вториот полк на системот за воздушна одбрана С-400 и страните ги разгледуваат прашањата за неговото финансирање, рече генералниот директор на државната компанија за увоз и извоз на воени технологии и услуги (Рособоронекспорт) Александар Микејев на форумот Армија 2020.

Договорот е потпишан, а во моментов разговараме за финансискиот модел на извршување на овој договор со нашите партнери“, рече тој.

Според шефот на секретаријатот на турската одбранбена индустрија, Исмаил Демир, Москва и Анкара постигнале договор во за испорака на втората серија на С-400.

Договорот за испорака на С-400, што предизвика криза во односите меѓу Турција и Соединетите држави, започна во средината на јули минатата година. Вашингтон побара од Анкара да се повлече од договорот и да изврши набавка на американските системи Патриот.

Соединетите држави се заканија дека ќе ја одложат или целосно ја прекинат продажбата на најновите борци Ф-35 на Турција, како и деке ќе воведат санкции за Анкара. Сепак, Турција одби да направи отстапки за Вашингтон и ги продолжи преговорите за набавка на следната серија од С-400

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп досега не ја реализираше својата закана за воведување санкции за Турција.


Напишете коментар