По серијата неуспешни комедии, во 1994 година Метју Пери доби понуда да го игра Чендлер Бинг во популарната серија Пријатели. Тој е толку природен во улогата на добродушен весељак, што сите очекуваа и самиот актер да го има истиот позитивен поглед на светот како и неговиот лик. За жал, работите се поинакви под маската на неговиот карактер. Пери крие во себе очај и сериозни проблеми. Сите десет години, додека ја снимаше емисијата Пријатели, тој се бореше со разни зависности, но без многу успех.

Откако прифати да стане дел од тимот на Пријатели, Пери брзо се стекна со светска слава, што значително ја зголеми неговата финансиска состојба. Во првата сезона на шоуто, тој добиваше 22.000 долари по епизода, а во деветтата сезона хонорарот достигна до еден милион.

Очигледно Метју имаше сè, слава, пријатели, пари. Во реалноста, сепак, тој се чувствува осамен затоа што страда од алкохолизам. Дојде до точка дека во многу тешки периоди, актерот пие секој ден и комбинира алкохол со антидепресиви, честопати земајќи до 30 апчиња на ден (како Пери преживеал со таков самоуништувачки став кон неговото здравје е мистерија).

Во едно интервју, славниот глумец забележа дека секој знае што се случува со него: Јас сум прилично затворена личност, но учествував во серија што ја гледаа 30 милиони гледачи ширум светот. Се разбира, луѓето знаеја. Бев толку очигледен за сите што мојата зависност не може да остане незабележана, изјави Пери пред новинарите.

Актерот се обиде неколку пати со третмани и многу недели одеше на рехабилитација за да се ослободи од зависноста од лекови против болки и алкохол. Пери со скептицизам се присетува на тоа време: Невозможно е да се ослободиме од 30 години зависност за 28 дена, признава актерот, истакнувајќи дека отсекогаш му било исклучително тешко да биде трезен.

Самиот Пери вели дека некои моменти од снимањето на серијата останале незабележани од него и дури неколку години се изгубени од неговата меморија поради употреба на дрога. Боже мој! Мислам дека не се сеќавам на три години од оваа серија. Извесен период бев малку надвор од умот, признава Пери. Од еден успешен човек тој станува осамен, занемарен старец чиј изглед е патетичен.

Во средината на 2018 година, актерот се запозна со литературниот менаџер Моли Харвиц. И покрај 22-годишната разлика во возраста, обајцата развиваат силни чувства едни за други. На крајот на минатата година, двојката ја објави свршувачката и пријателите на актерот се многу среќни за него.