Според руската сателитска новинарска агенција, повикувајќи се на иранска ТВ, 45-годишен маж бил убиен на почетокот на декември, командант на израелскиот Мосад, во Тел Авив.

Според иранската ТВ, неговото име е Фахми Хинави.

Тој бил застрелан 15 пати по ред додека чекал во автомобилот на семафорот за да се запали зелено светло.

Според иранската ТВ, неговото име е Фахми Хинави.

Тој бил застрелан 15 пати по ред додека чекал во автомобилот на семафорот за да се запали зелено светло.

Неколку вооружени лица брзо го напуштија местото на настанот.

Видеата и фотографиите кои кружеа на социјалните мрежи покажаа дека автомобилот е паркиран на раскрсница и дека има повеќе дупки од куршуми.

Израел не одговори на овие обвинувања, а израелските медиуми не известија за пукањето на официјален претставник на Мосад.

Руските медиуми посочија дека некои корисници на социјалните мрежи шпекулираат дека инцидентот е поврзан со атентат врз ирански нуклеарен научник и дека може да биде одмазда.