Третото основно јавно обвинителство во Белград издаде наредба да се доведе на распит Чедомир Јовановиќ, претседателот на Либерално-демократската партија.

Имено, Јовановиќ во повеќе наврати избегнувал да сведочи и не дошол во Обвинителството без оправдување. Како резултат на тоа институциите се принудени да го доведат на распит, објавија српските медиуми.

Јовановиќ ќе сведочи затоа што е осомничен дека минатата година со рекет го тепал тренерот и сопственикот на Клиниката за физикална терапија Физио центар. Нападот се случи на 18 јули 2020 година во Нов Белград.

Претепаниот сопственик на клиниката и рекол на полицијата дека Јовановиќ излегол од црниот џип и го нападнал, а според полицискиот извештај, сопственикот на клиниката добил неколку удари по главата и телото.

Поканата за рочиштето ја добив пред два часа, така што многу ме интересира кој е изворот на тие информации, вели Јовановиќ.

Наредбата е издадена затоа што, како што се наведува, тој веќе долго време избегнувал да доаѓа во таа институција за да даде изјава.

Само еден час откако го добив повикот за прв пат, се појави оваа вест. Досега не сум избегнувал повици, но, како што знае цела земја, претходниот пат бев во болница, изјави Јовановиќ за Блиц.

Тој тврди дека во последно време имало неколку случаи што ги толкува како провокации.

Бев на деловна средба кога четири полициски автомобили удрија во моето обезбедување, што е од Министерството за внатрешни работи. Откако држеа половина Вождовац блокиран еден час, тие рекоа дека е грешка. Откако почна да се емитува серијата “Породица” започна да има се повеќе провокации. Ова е желба да ме испровоцираат и да се конфронтирам со Вучиќ, кој нема никаква врска со тоа што се случи. Оваа агонија трае со месеци, но сега се засилува, рече Јовановиќ.

Тој изјави дека ќе уредно ќе се појави на распитот.

Јас сум со полицијата 24 часа на ден. Тие исто така можеа да ми достават покана преку нив. Добив информација преку медиумите дека го избегнувам судењето. И зошто да го сторам тоа кога ги имам добиено сите постапки во тој случај пред Управниот суд, праша Јовановиќ. Тој рече дека намерата на оние што го прават ова е тој да излезе и да каже дека Александар Вучиќ го малтретира како што порано тоа го правел Слободан Милошевиќ.