Во првата анкета, откако американскиот претседател и републиканскиот кандидат на претстојните претседателски избори, Доналд Трамп, објави дека е заразен со вирусот корона, се зголемуваат шансите да биде реизбран на позицијата шеф на Белата куќа, што изненади многумина.

Ова е знак дека неговата инфекција и бучен настап на првата дебата со противникот од редовите на демократите, Џо Бајден, не им наштетиле на шансите на Трамп за реизбор.

Ново истражување на Џон Зогби Стратеџис / ЕМИ Рисорч Солушнс покажа дека Бајден води со 49 до 47 проценти, што е негова најмала предност на анкетите досега

Истражувањето го оспори медиумскиот наратив дека Бајден го зајакнал водството над Трамп.

Наспроти моите согледувања, се чини дека претседателот немаше штета ниту од неговиот настап во дебатата ниту хоспитализацијата. Неговиот ефект од 47 проценти е всушност 1 поен поголем од процентот на гласови во 2016 година “, изјави Зогби.

Бајден имаше солидна предност во изминатите две анкети, покажувајќи дека трката се заострува. Во анкетата спроведена на 8 јули, Бајден водеше во однос на Трамп со 49 до 42 проценти, а во последната анкета објавена на 29 август, Бајден имаше предност од 6 поени, 48 проценти наспроти 42 проценти, според „Вашингтон егзаминер “.

Важно е да се напомене дека според резултатите од новата анкета, Бајден води меѓу оние кои веќе гласале или планираат да гласаат порано, додека Трамп има предност со гласачите на денот на изборите, што е голем притисок врз кампањата на Трамп.

Меѓу гласачите кои веќе гласаа или планираат да гласаат по пошта, Бајден води 61 процент спрема 36 проценти. Од друга страна, меѓу оние кои имаат намера да гласаат лично, Трамп води од 58 спрема 39 проценти “, се наведува во анализата.

Се чини дека поддршката на Афро-Американците наменета за сегашниот претседател – иако изнесува само 11 отсто, според резултатите од последната анкета, се доволни за да не победи Бајден, сметаат политичките советници на Белата куќа.

Според анкетата, Трамп има предност пред Бајден кога станува збор за гласачи постари од 50 години, католици, конзервативци и крајно конзервативни граѓани. Бајден, пак, води во поддршката што ја има кај населението на возраст под 50 години, жени, прогресивци, либерали и Хиспаноамериканци.

Неговата поддршка меѓу Хиспаноамериканците е респектабилна, но му требаат пет, шест проценти повеќе. „Исто е и со Афроамериканците, мора да има 90 проценти поддршка, особено во оние клучни држави – Пенсилванија, Мичиген, Висконсин, Северна Каролина и Џорџија, предупредува Зогби.

Според аналитичарите, предноста на Бајден на територијата на целата земја не е секогаш сигурен показател за тоа како ќе гласаат одделни држави на САД, што ќе го одреди, како што традиционално се смета, победникот.

На ваквите „фронтови“, во американската политичка технологија наречени „колебливи држави“, во моментов има „тесен резултат“, а на некои места, како Ајова, Трамп го „престигна“ Бајден.

Републиканскиот кандидат во моментов има далеку поголема предност во Оклахома, Јужна Каролина, Ајова, Канзас, додека Бајден води во Северна Каролина, покажаа анкетите во септември.

Зогби вели дека ако се задржат сегашните бројки, може да се случи „најлошото сценарио“ Трамп да биде победник на денот на изборите и да изгуби кога ќе се избројат сите гласови добиени по пошта.