Војвотката од Сасекс, Меган Маркл утре ќе го прослави својот 40 -ти роденден, а од обична девојка од Лос Анџелес помина долг пат до една од најомразените жени во Велика Британија.

Маркл е родена на 4 август во Лос Анџелес, а нејзините родители се разведоа кога таа имаше шест години. Цел живот беше близу со нејзината мајка Дорија Рагланд, но со години не разговараше со нејзиниот татко Томас Маркл.

Сепак, тој беше одговорен за нејзиниот интерес за глумата. Додека работеше како директор на фотографија во неколку познати серии, Меган честопати го придружуваше на сетовите.

Таа се појави во неколку реклами како девојка, но не отиде понатаму во актерството. По завршувањето на католичкото средно училиште во Лос Анџелес, таа се запишала на Универзитетот Northvestern во Илиноис и сакала да стане политичар.

Таа извесно време работеше како практикант во Амбасадата на САД во Буенос Аирес, но не успеа да ја унапреди кариерата. После тоа студираше во Мадрид, а по колеџот одлучи да се пробие како актерка.

Како што рече во неколку интервјуа, ниту на тоа поле не се снашла добро. „Не бев доволно црна за улоги во црни филмови, ниту бела доволно за овие други“, рече таа. Имаше неколку помали улоги пред да добие улога во серијата Suits, што остана нејзино најголемо актерско достигнување досега.

Започна да се забавува со својот прв сопруг, Тревор Енгелсон, во 2004 година, а двојката застана пред олтарот во 2011 година во Јамајка. Само две години подоцна, тие се разведоа, наведувајќи ги несовладливите разлики како причина.

По Тревор, таа се забавуваше со канадскиот готвач Кори Вител две години, но потоа се случи љубовна врска која целиот живот и го преврте наопаку.

Таа започна да излегува со британскиот принц Хари во јули 2016 година, а тие се запознаа на состанок на слепо преку заеднички пријател. Не требаше долго време целиот свет почна да зборува за нивната романса, а веридбата беше објавена на 27 ноември 2017 година.

Оттогаш до денес, светските медиуми не престануваат да пишуваат за нив поради потезите што ги направија во британското кралско семејство.

Двојката денес има две деца и живее во Соединетите држави, откако на почетокот на минатата година го изненадија кралското семејство и објавија дека се повлекуваат од сите кралски должности.

Меган стана една од најомразените жени во британската јавност и заврши на суд со неколку британски медиуми. Во интервјуто што таа и Хари и го дадоа на водителката Опра Винфри, открија бројни детали за животот во кралската палата, а неколку месеци подоцна за се што кажаа се уште се зборува.