Жељко Ражнатовиќ Аркан беше запаметен како неславниот командант на паравоената формација „Тигри“ и господар на српското подземје. Како негов син, Војин беше директен сведок на вртоглавото искачување на Аркан, но и на крвавиот крај.

Во првиот дел од признанието, што може да го погледнете овде, Војин зборуваше за тоа како е да растеш со чувар кој носи калашникови, на кои начини Аркан ја покажа својата строгост и за што служат шлаканиците.

„Тигрите“ на Аркан, српски волонтерски чувари, беа придружувани од гласот дека оставија пустош зад себе. Како десетгодишно момче, Војин помина едно лето во Ердут, центарот за обука „Тигри“

„Имаше и мал телевизор во собата на татко ми и со мојот брат го гледаа филмот„ Лавовско срце “со Жан-Клод Ван Дам секоја вечер. Малкумина знаат дека тој заработил најмногу пари кога увезувал гориво и дрва за време на санкциите. „Ердут и целата област беа наречени Арканзас, па тој увезуваше даб и заработи милиони“, објаснува Војин.


Со Легијата, Војин доживеа серија неверојатни сцени – пукање од транспортер, гранати, разни пушки.

Željko Ražnatović Arkan


Така Аркан одеднаш стекнува огромна сума пари, кои неуморно ги троши на докажување на својата моќ и статус. Во еден момент, тој купи дури 30 џипови „Митсубиши Пајеро“, урива мала куќа на парцелата во Јутице и гради голема вила. Неговата желба беше покрај Славонија да ја освои и политиката. Тој „фрла“ пет милиони евра на помпезна, но неуспешна политичка кампања. Неговата партија на српско единство неславно учествува на изборите.

Во Ердут, Аркан наоѓа утеха во тогашната sвезда на музичкото небо, Светлана Цеца Величковиќ, и заедничкиот пријател Оливер Мандиќ, го носи во логорот за да им пее на војниците.

Веднаш штом дозна за аферата, Наталија ги зеде децата, го излажа Аркан и обезбедувањето да оди само кај нејзината мајка во Црна Гора, доби лажни пасоши за малите и избега од земјата со воз со четири деца. Колку и да бил моќен тогаш, Аркан доживува незамислив удар и на неговото его и на неговите емоции.

Vojin Ražnatović

Неговата сопруга во тоа време, мајката на Војин, Наталија Мартиновиќ, не ја поддржа потребата на Аркан да се разоткрие и да расфрла со пари. Нивниот брак веќе беше во криза, бидејќи како прва жртва меѓу војниците на Српската доброволна гарда, на самиот почеток на војната, нејзиниот брат падна, кога ја испрати на фронтот со доверба во нејзиниот сопруг.