Американската ЦИА беше вклучена во соборувањето на владата на Слободан Милошевиќ во 2000 година, во која беа вложени 40 милиони долари, открива новинарот Дејвид Шајмњр во написот за магазинот „Надворешни работи“.

Во изминатите две години, Шајмер разговараше со повеќе од 130 службени лица, меѓу кои и осум поранешни директори на ЦИА, дури и повеќе нејзини офицери, како и директори на националната разузнавачка служба, секретари на држави, советници за национална безбедност, генерали на КГБ и поранешниот претседател на САД Бил Клинтон. Во текстот за последниот број на списанието „Надворешни работи“, американскиот новинар ја анализира повеќевековната историја на мешање на САД во изборите во други држави и скриените напори за манипулирање со странските демократски изборни процеси.

Шајмер изјавува дека највисоките службеници за национална безбедност во Вашингтон ја сметале употребата на ЦИА во странски изборни процеси во најмалку два случаи. Едната е изборите во Србија во 2000 година, а другиот се изборите во Ирак во 2005 година.

Според Шајмер, првиот случај на мешање во 21 век се случил во 2000 година, кога Милошевиќ, претседател на Југославија, се кандидираше за реизбор во Србија. Тој објаснува дека Милошевиќ бил комунист поврзан со Москва, српски националист и човек кој ги кршел човековите права и тој тврди дека во средината на 90-тите тој овозможил кампања за етничко чистење во БиХ и неколку години подоцна во Косово.

Тој додаде дека Леон Панета, секретар за одбрана во администрацијата на Бил Клинтон од 1994 до 1997 година, му рекол дека „Милошевиќ се сметаше за лош човек и човек кој ќе го сврти светот наопаку ако не се преземат чекори против него“.

Изборите во 2000 година беа шанса за тоа.

„Не знам дали јавно рековме дека нашата цел е промена на режимот“, рече Џејмс О’Брајан, тогашниот специјален пратеник на Клинтон за Балканот, но „не сметавме дека Милошевиќ е во состојба да води нормална земја“.

Од средината на 1999 година до крајот на 2000 година, јавните и приватните американски организации потрошија приближно 40 милиони американски долари за програми во Србија, поддржувајќи го не само опозицијата на Милошевиќ, туку и независните медиуми, граѓански организации и иницијативи за гласање. Преку овој отворен ангажман, објасни О’Брајан, Соединетите држави имаат за цел да донесат рамнотежа на изборите што Милошевиќ сакаше да ги манипулира.

Исто како Стејт департментот и Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) и невладините организации финансирани од Соединетите држави отворено влијаеја на изборите во Србија, ЦИА го стори истото, само во тајност, се наведува во текстот.

Џон Сејфер, кој стана шеф на канцеларијата на ЦИА во Србија, веднаш по изборите, објасни дека агенцијата упатила „сигурно милиони долари“ во кампањата против Милошевиќ, главно преку состаноци со клучни помошници на српските опозициски лидери надвор од нивната земја и „им даваат пари“. на лице место.

Во интервју, самиот Клинтон му потврди на Шајмер дека ја овластил ЦИА да се меша во изборите во 2000 година во корист на противниците на Милошевиќ. „Немав проблем со тоа“, изјави Клинтон пред тајната програма на ЦИА, тврдејќи дека Милошевиќ е „ладнокрвен убиец, кој предизвика смрт на стотици илјади луѓе“.

Шајмер понатаму открива дека ЦИА во Србија се фокусирала на влијанието врз мислењата на луѓето, а не на промена на гласачките ливчиња. „Ние не лажевме гласови или свесно ги лажевме гласачите да ги принудуваме да ги поддржуваат луѓето за кои се надевавме дека ќе победиме“, објасни Клинтон. Наместо тоа, ЦИА обезбеди пари и друга помош за опозициската кампања.

Лидерите на Конгресот, се истакнува во текстот, го познаваа и поддржуваа овој таен план. Трент Лот, водачот на мнозинството во Сенатот, се сеќава дека кога дознал за операцијата, со задоволство го поддржал тоа.

„Милошевиќ беше целосно надвор од контрола. „Немавме намера да нападнеме, но таму имаше хаос и моравме да направиме нешто“, рече Лот.

Како што се приближуваа изборите, Клинтон се загрижи дека Милошевиќ со измама ќе победи. „Овие избори ќе бидат важни, но тие веројатно нема да бидат фер“, му рече тој на Владимир Путин, новиот руски претседател, две и пол недели пред изборите, како што неодамна беа објавени записници од нивните разговори, а тој се пожали на интервенцијата на НАТО минатата година. , велејќи дека за тоа не била консултирана Русија.

Американските организации за унапредување на демократијата, споделувајќи ја загриженоста на Клинтон, се обидоа да обезбедат Милошевиќ да не може да го фалсификува пребројувањето на гласовите. Една невладина организација финансирана од САД обучи повеќе од 15,000 активисти за набудување на избирачките места.

На денот на изборите, членовите на опозицијата броеја гласачки ливчиња заедно со државните службеници. Пребројувањето на гласовите на државата сугерираше дека Милошевиќ тесно водел. Како и да е, паралелното броење откри дека тој загубил. Избувнаа големи протести. Бидејќи не успеа да ја задуши народната револуција, Милошевиќ мораше да си даде оставка.

Две децении подоцна, пензионираните службеници на американската разузнавачка служба сметаат дека нивната работа се покажала клучна во поразот на Милошевиќ. Сајфер зборуваше за „успехот“ на операцијата ЦИА. Вајс рече дека Соединетите држави дале значаен придонес и дека „комбинацијата“ на тајни и отворени тактики донела „позитивен исход“.

На прашањето зошто акцијата во Србија се смета за вредна, Клинтон одговори дека „има праг на бројот на мртви, а Милошевиќ го премина“.


Напишете коментар