Германската влада понуди една милијарда евра за изградба на два терминали за течен природен гас за да се избегнат санкциите на Америка во врска со гасоводот Северен поток 2, со кој би се транспортирал природниот гас од Русија директно до Германија, објави во средата германскиот весник Дие Цајт.

Германскиот министер Олаф Шолц даде таков предлог во писмото од 7 август, пред Вашингтон да воведе санкции за компаниите вклучени во изградбата на гасоводот под Балтичко Море. Така, неговата изградба е де факто замрзната, пишува германскиот неделник.

Портпарол на германското министерство за финансии изјави дека не може да коментира извештаи на одделни медиуми.

САД и многу европски земји силно се спротивставуваат на гасоводот, тврдејќи дека тоа ќе ја зголеми зависноста на Европа од рускиот гас и дека ќе ги оневозможи транзитните земји како Полска и Украина да имаат влијание врз нејзиниот огромен источен сосед.

Од друга страна, САД се богати со енергија, благодарение на силно растечкото производство на гас од шкрилци и сакаат да го зголемат својот извоз, вклучително и во Германија, чија моќна индустрија е во голема мера зависна од увозот, особено од Русија.

Германските министри, вклучително и Шолц, рекоа дека токму тоа е мотивот зад противењето на САД за изградбата на гасоводот.

Во писмото до американскиот министер за финансии Стивен Мнучин, во кое Ди Цајт имаше увид, Шолц ветил дека ќе обезбеди милијарда евра од буџетски пари за изградба на ЛНГ терминал, доколку Вашингтон се откаже од санкциите за компаниите.

Терминалите требаше да бидат изградени на две локации на брегот на Северното Море.

Соединетите држави, од своја страна, ќе дозволат непречено продолжување на изградбата и работењето на Северен поток 2 го цитираше писмото на Шолц, Ди Цајт. Соединетите држави нема да ја користат правната рамка за воведување санкции.

Предлогот беше даден пред труењето на остриот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, кој сега се опоравува во болницата во Берлин. Поради случајот, многумина, вклучително и членови на конзервативната партија на канцеларката Ангела Меркел, побараа Германија да го запре Северен тек 2.