Македонија го слави својот најголем фудбалски успех во историјата. Со победата против Грузија успеавме да го освоиме првото патување на Европското првенство, а следната година ќе играме во групата Ц со Холандија, Украина и Австрија.

Капитенот на Динамо, Аријан Адеми беше важно тркало во плановите на Ангеловски, кој за Спортски новости опиша како изгледало сè по големата победа.

„Се знаеше дека тоа ќе биде тежок натпревар, бидејќи влоговите беа премногу големи. Никогаш не отидовме на големо натпреварување и за многумина од нас ова беше можност на една генерација. Пресреќен сум “. – рече Адеми.

„По натпреварот, имавме лет кон Скопје во кој ни доаѓаа нереални сцени. Имав чувство дека сите ќе бидат на пречекот. Сепак, поради густата магла, авионот слета во Приштина и оттаму отидовме со автобус. Премиерот не пречека на границата и ни честиташе за успехот “. – рече Адеми, родум од Шибеник со македонски корени.

„Никогаш не сум жалел за своите одлуки. Кога решив да играм за татковината на моите баба и дедо, 100% се дадов на таа приказна. Исто како и за Динамо, јас играм максимално на секој натпревар и давам сè од себе “. – заклучи Адеми.