Тајфунот Вамко ги опустоши Филипините, настрадаа најмалку 53 лица, а густа кал затрупа многу села во околината на главниот град Манила.

Тајфунот предизвикал големи поплави, а луѓето бегале на покривите од своите куќи, јави „Ројтерс“.

Поплавени се десетина градови во регионот Кагајан, северно од Манила, а загрозени се повеќе илјади семејства.