Далма, ќерка на легендарниот аргентински фудбалер Диего Марадона за прв пат се појави на социјалните мрежи откако нејзиниот татко беше погребан со неговите родители во Буенос Аирес.

„Секогаш се плашев од својата смрт, но не сега. Знам дека ќе има момент кога ќе те видам повторно и ќе те гушнам! Ми недостигаш веќе тато! Ќе издржам тука, без оној дел од срцето што си го зел со себе! Ќе те сакам и ќе те бранам цел живот, ти благодарам што живеевме заедно! Уништена сум, но ќе издржам! Чекај ме таму. Кога повторно ќе те видам, повторно ќе пееме заедно: ти всушност пееш убаво додека јас врескам! Те сакам тато “, рече таа.

„Ќе те сакам и ќе те бранам цел живот! И кога мојата внука ќе сака да ми се јави на видео повик, јас ќе умрам, но биди сигурен дека ќе и кажам точно кој си бил и кој засекогаш ќе останеш. Можеби веќе те сака … Ги составувам деловите заедно и не можам да замислам каков ќе биде мојот живот без тебе … Не можам … Но, тука сум со најдобриот сопруг на светот и ќерка која ќе ме присили да продолжам понатаму. Животот е краток, затоа се гледаме наскоро. Носам маргаритки за да ги украсувам твоите чорапи-играчки и те молам, погледни ме повторно со таа љубов што ја гледам на фотографијата! Те сакам бескрајно“- стои во прошталната објава на најстарата ќерка на Марадона.