Украина му понуди на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху да посредува во разговорите со Русија. Украинскиот амбасадор во Израел Јевхен Корнијчук го објави ова на израелскиот телевизиски канал 24NEWS, цитиран од TACC.

Нетанјаху е во добри односи и со (украинскиот претседател Владимир) Зеленски и (со рускиот претседател Владимир) со Путин, го цитираше амбасадорот украинскиот весник НВ. Среќен сум што можам да кажам дека премиерот (на Израел) не рече не, рече тој.

Според Корнијчук, Нетанјаху додаде дека ќе се обиде да стори сé што е во негова моќ. Драго ни е што г. Нетанјаху не ја отфрли оваа мисија, туку напротив, тој го покажа својот интерес и подготвеност да помогне, додаде амбасадорот.