Кина денеска ја заврши изградбата на болница во Пекинг со 1.500 соби за лекување на пациенти со 19 лица, а болницата е изградена за само пет дена поради последното избувнување на инфекцијата, јавуваат тамошните државни медиуми.

Kina za pet dana izgradila kovid bolnicu za 1.500 ljudi 1

Во кинеската провинција Хебеи се градат уште пет болници и сите ќе бидат готови во текот на следната недела, според новинската агенција Ксинхуа.

Кина во голема мера го потисна домашното ширење на вирусот корона, но неодамнешниот скок на бројот на случаи е загрижувачки .