Роден е во 2000 година во Виена и е еден од 90-те Австријци кои беа спречени да одат во Сирија во јули, објави Ројтерс.

Идентитетот на напаѓачот во Виена е потврден и тоа е Куртин С. чии родители се Албанци од Северна Македонија, објави уредникот на Фалтер, Форијан Кленк, пренесува Ројтерс.

Роден е во 2000 година во Виена и е еден од 90-те Австријци кои беа спречени да одат во Сирија во јули.
Бројот на луѓе кои загинаа во синоќешниот напад во Виена се зголеми на четири утрово, пренесува Танјуг.

Како што потврди Министерството за внатрешни работи, жена на возраст од 40 до 50 години почина утрово на клиника во 16-та област во Виена.

Нападот на тој начин чинеше животи на две жени и двајца мажи.

Покрај цивилите, еден напаѓач беше убиен од полицијата, која, според градоначалникот на Виена, Михаел Лудвиг, имала автоматска пушка, пиштол и мачета.

„Тоа укажува на тоа дека тој се подготвувал за овој напад“, додаде тој.

Напаѓачот имал пушка
Австрискиот министер за полиција Карл Нехамер рано утрово изјави дека напаѓачот е симпатизер на Исламската држава на Ирак и Левант (ИСИЛ).

Напаѓачот кој беше убиен за време на терористичкиот напад во Виена беше симпатизер на ИДИЛ, објави рано утрово министерот за внатрешни работи на Австрија, Карл Нехамер.

„Напаѓачот, кој беше убиен, имаше автоматска пушка со себе и беше симпатизер на ИСИЛ“, рече Нехамер на прес-конференција.

На прашањето дали станува збор за напад врз синагогата, министерот повтори дека станува збор за „радикализирана“ личност, која се чувствува приврзана за ИСИЛ и дека сè друго ќе биде објавено подоцна.

Нехамер истакна дека е спроведена интензивна истрага, која сè уште трае.

„Ова е напад врз демократијата, слободите, обид за ослабување на нашето демократско општество. Тероризмот и насилството немаат место во нашето општество. Нема да дозволиме да бидат загрозени нашите основни права и слободи“, подвлече тој.

Истрагата е во тек, може да има повеќе напаѓачи
Тој рече дека не може да се исклучи дека има и други напаѓачи, поради што истрагата сè уште трае.

“Во моментов, ние започнуваме од фактот дека имало повеќе напаѓачи. Во тек е истрага за да се види дали има уште напаѓачи”, објасни тој.

Генералниот директор за јавна безбедност Франц Руф извести дека полицијата во моментов спроведува интензивна истрага во околината на напаѓачите.

„Насилно му го отворивме станот со експлозив и извршивме претрес“, рече Руф.

Тој им се заблагодари на граѓаните за повеќе од 20.000 поднесени видеа за нападот, додавајќи дека за кратко време биле анализирани 20 проценти.

Тој рече дека сега е потребна антитерористичка компонента во истрагата.

Германија и Унгарија нудат помош
Руф извести дека Австрија добила понуда од Германија и Унгарија за помош во полициските сили и дека ќе ја искористи доколку е потребно.

Исто така, дополнителни полициски сили пристигнаа во Виена од провинциите Долна Австрија и Бургенланд.

Запрашан за употреба на оружје за време на полициската акција, тој рече дека вкупно седум полицајци користеле оружје.

Претседателот на виенската полиција Герхард Пуерстл истакна дека во нападот загинале три лица – двајца мажи и една жена.

“Во моментов, тешко е да се каже дали имало еден или повеќе напаѓачи. Имаме многу изјави на сведоци и мора да ги слушнеме повредените. Исто така, мора да го анализираме видеото за да видиме дали е можно само еден напаѓач да шутирал на повеќе места. Ни треба време “, објасни тој.

Пуерстл изјави дека деталите за напаѓачот полицијата сè уште не може да ги соопшти, додека истрагата е во тек.

Тој изјави дека полицијата добила повик во 20 часот да пука во градот, а напаѓачот веќе бил неутрализиран во 20:09 часот.

Според него, докажана е практиката дека патролите во градот ги вршат и специјални сили на ВЕГА, кои можат да дејствуваат веднаш и да ја минимизираат „фазата на хаос“.

Извор: Aljazeera.net