Резултатите од изборите во Америка, кои можат да го откријат конечниот победник, треба да бидат познати во попладневните часови според средноевропско време, кога се очекуваат ажурирани податоци од Невада, Џорџија и Аризона.

Победникот на изборите во САД сè уште не е познат, но проекциите и аналитичарите сметаат дека сегашен фаворит е Џо Бајден, но исто така и дека републиканците ќе го задржат мнозинството во Сенатот, што може значително да го комплицира донесувањето одлуки и спроведувањето на најавените потези за реформи во здравствениот и пензискиот систем ако Бајден влезе во Белата куќа.

Трамп го чека многу потежок пат до победата. За да ја продолжи трката, Трамп мора да ги освои Џорџија и Аризона или Џорџија и Невада, откако американските медиуми објавија дека Бајден победил во Висконсин и Мичиген.

Доколку успее, тогаш Трамп мора да победи во Пенсилванија, каде што проекциите одат во прилог на Бајден, како и во Северна Каролина, за потребните 270 електори на изборниот колегиум.

Официјални лица од Пенсилванија објавија дека ќе ги бројат гласовите до петок, а Ен-Би-Си објави дека Северна Каролина ќе ги ажурира своите резултати дури на 12 ноември.

По пребројувањето на 95 проценти од гласовите, Трамп во Северна Каролина во моментов води со 50,1 процент, наспроти Бајден со 48,7 проценти.

Theујорк Тајмс пишува дека ажурираните податоци за Невада ќе бидат познати во четврток на пладне или околу 18 часот по средноевропско време.

Во Невада беа преброени 85 проценти од гласачките ливчиња, а таму води кандидатот на демократите Бајден со помалку од 8.000 гласови.

Државниот секретар на Џорџија, Бред Рафенспергер очекува пребројувањето на гласовите во неговата сојузна држава да трае до четврток попладне по средноевропско време, пренесува Би-Би-Си.

Републиканскиот претседател таму води со 39 илјади гласови разлика, но треба да се избројат уште 200 илјади. Бајден има добри шанси да ја освои таа сојузна држава, што претседателот Барак Обама не успеа да го стори двапати.

Аризона, каде Бајден во моментов води со скоро 80.000 гласови, по преброени 86 проценти, исто така, ќе објави нови податоци во попладневните часови по средноевропско време.

Трамп во вторникот предвреме се прогласи за победник на изборите и секој спротивен исход го нарече кражба.

Што се однесува до мене, ние веќе победивме. Ова е голема измама на американскиот народ, рече тој во Белата куќа.

Не зависи од мене и Доналд Трамп да го објавиме победникот на овие избори. Тоа е работа на гласачите, рече Бајден, повикувајќи на американско единство по изборите.