Како во времето на Марадона, Неапол гореше цела ноќ, 100.000 навивачи на улиците го славеа трофејот во Купот на Италија.

Фудбалерите на Наполи го освоија Купот на Италија со триумфот над Јувентус во финалето на пенали во Рим, а успехот на екипата на Џенаро Гатузо бурно го прославија навивачите на овој популарен клуб.

После шест години, трофејот на Купот на Италија се слави повторно во Сао Паоло, а последниот судиски свиреж беше знак дека ќе започне голема прослава во Неапол, која траеше длабоко во текот на ноќта.

Над 100.000 навивачи излегоа на улиците на овој град, а тие не се грижеа за пандемијата на коронарна вирус и социјалното растојание што беше препорачано како една од мерките за сузбивање на пандемијата.

Нашиот Елиф Елмас влезе во игра во 88 минута на местото на полскиот фудбалер Пјотр Зиелински. Елмас не учествуваше во пенал серијата по која Наполи го победи Јувентус со 4 спрема 2 на пенали.


Напишете коментар