Радоје Звицер, кој се смета дека е водач на кавачкиот клан, наводно уште на почетокот на февруари побегна од Црна Гора во Јужна Америка, каде што е заштитен од српски криминалци, како и мистериозниот наркобос Тито, за кој се верува дека е Србин.

Радоје Звицер, водач на кавачкиот клан, за кого Србија распиша потерница, е засолнет во Јужна Америка, од криминалци од Србија и Црна Гора кои живеат таму со години, во соработка со локалните картели! Како што дознава српски Курир, како јатаци се споменува мистериозниот нарко-бос наречен Тито, за кого се верува дека е Србин, како и екипата на Дејан Стојановиќ Кека.

Според неофицијални информации, Звицер користи лажни документи и ги менува земјите на тој континент, кој е познат по производство на кокаин!

Радоје Звицер, кој беше тешко ранет во класичната “сачекуша” во Украина на крајот на мај минатата година, остана во Црна Гора до почетокот на февруари. Се сомнева дека тој ја напуштил таа земја по враќањето на Вељко Беливук и Марко Миљковиќ во Србија, кои беа негови гости во јануари во Котор. По враќањето во Србија, тие беа приведени на аеродромот Никола Тесла во Белград, а потоа им биле одземени мобилните телефони, што било знак за Звицер дека треба да замине, вели соговорникот на српски Курир и потсетува дека Беливук и Миљковиќ биле ослободени по информативниот разговор, но само пет дена подоцна повторно им биле ставени лисици на рацете, под сомнение дека организирале криминална група што извршила најтешки злосторства, киднапирања, брутални убиства, касапење и мелење луѓе во машина за месо.

На крајот на март, црногорската полиција неколку часа ја пребаруваше куќата на Звицер во населбата Кавачи во Котор, но не го пронајдоа и уште тогаш беше јасно дека тој веќе ја напуштил Црна Гора. Еден месец подоцна беше уапсен и неговиот најблизок соработник Слободан Кашчелан.

Според истиот извор, тие се сомневаат дека Звицер отпатувал во Латинска Америка преку европска земја.

Голем број криминалци од Балканот најдоа засолниште во тој дел од светот, на континентот што го снабдува целиот свет со кокаин. Некои од нив се кријат од налозите за апсење таму, додека има и такви кои се инфилтрирале во подземниот бунар и заработуваат огромни суми пари од шверц на дрога. Најпознат е мистериозниот Тито, за кого се верува дека е Србин и еден од најважните газди кој соработува со најсилните картели. Американската ДЕА веќе една година неуспешно се обидува да му влезе во трага, а тој, наводно, е посилен дон дури и од славниот Ел Чапо, открива тој и додава:

Во минатото, луѓето од овие простори беа телохранители или курири на водачите на подземјето, но со текот на годините напредуваа во криминалната хиерархија и започнаа да организираат големи пратки кокаин од Перу, Колумбија, Боливија, но и од Парагвај и Бразил.

Меѓу оние за кои јавноста веќе слушна и се верува дека тие се добро позиционирани на тој континент, се Дејан Стојановиќ Кека, како и членот на групата Америка, Зоран Јакшиќ, кој е во затвор.

Благодарение на овие врски со луѓе не само од Србија, туку и од поранешна Југославија, Звицер може да смета на заштита и логистика во овие земји, велат извори од истрагата.

Звицер досега успеал да избега неколку пати, не само од полицијата, туку и од припадниците на ривалските кланови кои имале намера да го убијат. Тој го напушти Косово во последен момент пред неколку години по пријавата дека полицијата има намера да го уапси. Тогаш Звицер најде засолниште во Украина преку Германија, каде што остана околу една година со пасош од Босна и Херцеговина. Тој беше тешко ранет во атентатот на 26 мај 2020 година, во близина на неговата куќа во елитниот дел на Киев, додека џогираше. Од сигурна смрт го спасила неговата сопруга Тамара, која, забележувајќи дека Радоје бил нападнат, пукала во атентаторите и со тоа ги избркала. Тогаш Звицер бил погоден со три куршуми, но тој го преживеал нападот.