Турција е привлечна дестинација за многу туристи. Ги воодушевува своите посетители не само со извонредната архитектура, туку и со прекрасната кујна. Кујната во оваа земја секако може да се нарече егзотично ремек-дело. Погледнете кои ресторани ги нудат најдобрите јадења во Турција.

  1. Ресторан Никол

Ресторанот Никол со право ја заработи првата ѕвезда на Мишелин во Турција. Нејзината шефица е Ајлин Јазичилоглу. Таа се откажа од докторските студии на Универзитетот во Кембриџ за да ги реализира своите соништа. Водена од нејзината страст кон кујната, таа дипломирала на институтот Кордон Блау во Париз. Во нејзината кариера работела со многу почитувани француски готвачи пред да го отвори ресторанот Никол. Тоа е совршена комбинација на француски вештини и најароматичните состојки на Турција. Такво е менито за дегустација. Периодично се менува, но секогаш е придружено со различни сорти на вино од лозјата во Турција.

  1. Хункар

Хункар е истамбулска класика и можете да го посетите во престижната област Нишантаси. Тој таму функционира од 1950 година и токму тоа го прави еден од симболите на градот. Таму можете да изберете од свежо подготвените јадења со ненадминати вкусови. Омилени јадења на многу посетители се кузу инцик – бавно варено јагне во модар патлиџан и кадинбуду кофте – ќофтиња со ориз и билки потопени во јајце и брашно и пржени.

  1. Ресторан Борса

Ресторанот Борса е историски за Истанбул. Нејзината одлична кујна го нуди најдоброто од турското кулинарство од 1927 година. Борса оттогаш не се промени многу, ниту во однос на рафинираната атмосфера, ниту во однос на совршените кулинарски перформанси. Овде можете да пробате сè, од јапрак сармаси – полнети лозови лисја, до кузу тандир – печено јагнешко со пире од модар патлиџан.

  1. Орфоз

Орфоз е еден од најдобрите ресторани во Бодрум. Готвачите што работат таму се специјалисти за сè што доаѓа од морето. Менито за дегустација е фантастично патешествие, вклучувајќи јадења како што се пушена јагула, морски полжави со сос од вино, свежи школки со лимон и свежи школки во рерна. Бидете сигурни дека искуството таму ќе биде целосно и незаборавно. Особено ако вклучува соодветно ароматично бело вино.

  1. Каракеј Локантаси

Каракеј Локантаси е особено популарен по својот интересен и модерен дизајн, толку карактеристичен по своите класични тиркизни плочки и менување уметнички инсталации на прозорците. Во текот на денот можете да уживате во класично турско домашно пиво, а навечер менито нуди разновидни предјадења, свежа риба и многу видови ракија.