Американски сенатор од Делавер од 1973 до 2009 година, потпретседател на САД од 2009 до 2017 година и кандидат на Демократската партија на претседателските избори во 2020 година.

Негови зборови:

„Грешка е неизбежна во одреден момент од животот, но откажувањето е непростливо“.

„Минуваме низ борба за душата на нашата нација. Повеќе нема сомнеж. „Сите наши основни права, слободи и владеењето на правото се во опасност.

Бајден во пет реченици:

Тој стана претседателски кандидат на Демократската партија од третиот обид. Неговите кампањи од 1988 и 2008 година не беа многу успешни и завршија скоро пред да започнат.

 Покрај 47 години поминати во Вашингтон, животот на Бајден беше обележан и со трагедии. Тој ја загуби својата едногодишна ќерка и сопругата од првиот брак во сообраќајна несреќа во 1972 година, додека неговиот најстар син Бо Бајден почина во 2015 година од тумор на мозок.

 Тој се виде како републиканец во средината на 60-тите години на минатиот век, но се регистрираше како независен гласач поради неговото спротивставување на Никсон, за наскоро да стане демократ, и ја задржа таа обврска до денес.

 Аналитичарите и гласачите го рангираат меѓу умерените демократи, сè уште најсилната фракција во рамките на Демократската партија. Тој се опишува себеси како кандидат од левиот центар и секогаш покажувал способност да се поврзе со работничката класа.

 Во тековната кампања, тој наведува ставови кои бараат враќање на надворешно-политичкиот пат од времето на администрацијата на Обама, додека во социо-економските прашања тој прави „чекор лево“ за да одговори на барањата на прогресивната струја во рамките на Демократската партија.

Резиме на биографијата на Бајден

Бајден Jуниор е роден на 20 ноември 1942 година во Скрантон, Пенсилванија, како прво дете (од четири) на таткото Џозеф Робинет постариот и мајката Кетрин. Во себе има ирска, француска и англиска крв и се декларира како католик (единствениот католик кој стана претседател во американската историја беше Џон Кенеди).

Семејството Бајден – се пресели во Клејмон, на самиот север на Делавер, поради економски проблеми. Поради проблемите со алкохолизмот во семејството на неговиот татко и мајката, тој во овој период развил отпорност на алкохолни пијалоци, па затоа е сè уште трезен. Иако беше лош студент, Витковер го опиша како природен водач со тоа што во повеќе наврати беше избран за претседател на одделот. Ако тој бил лош студент, тоа не се однесува на неговите спортови. Во ова католичко средно училиште, каде што ќе дипломира во 1961 година, Бајден се покажа како добар спортист, играјќи на позиции во плејмејкер (тркач и фаќач) во училишниот фудбалски тим на Америка. Во овој период, тој развил нарушување на говорот (пелтечење), кое успеал да го ублажи за време на неговиот живот.

Во 1965 година, Бајден дипломира на Универзитетот во Делавер, историја, политички науки и англиски јазик. Во меѓувреме, за време на летните одмори, на Бахамите, ја запознава Нилија Хантер (1942-72), која ќе му стане прва сопруга и мајка на три деца (синовите Џозеф III / 1969-2015), Хантер / 1970 / и ќерката Наоми / 1971-2 /). Во следните четири години, тој исто така присуствуваше на Правниот универзитет во Сиракуза, каде ја стекна титулата доктор на закони.

1970 Бајден се кандидираше за сенатор Делавер во 1972 година. Иако бранител на сенаторската функција беше републиканец и поранешен гувернер на споменатата федерална држава, Џејмс Калеб Богс (од 1961 година), и иако никој од демократите не сакаше да се кандидира против него, Бајден – со многу малку пари – извојува тесна победа со нешто повеќе од три илјади гласа во однос на ривалот (50,5 проценти). Еден месец подоцна, целото негово семејство учествуваше во сообраќајна несреќа во која загинаа неговата сопруга и едногодишната ќерка. По несреќата, тој сакаше да се повлече од позицијата сенатор за да се грижи за неговите повредени синови. Сепак, тој се откажа од одлуката и ја извршуваше сенаторската должност до јануари 2009 година, кога стана потпретседател во мандатот на Барак Обама.

Во 1977 година, Бајден се ожени со неговата сегашна сопруга која му роди ќерка Ешли (1981). Додека служеше како сенатор, Бајден учествуваше на внатрепартиските избори за претседателска номинација на Демократската партија. Неговата кампања траеше од јуни до септември 1987 година – дури не ги чекаше и прелиминарните избори – кога беше затворена по неколку лоши одлуки засилени со притисок на медиумите, сомнително здравје и обелоденување на неговите приватни и академски неуспеси (на пр. Плагијаторство).

Една година подоцна, тој имаше две аневризми (проширување на крвните садови во мозокот). По првата операција, неговата состојба беше комплицирана од болест од белодробна емболија. По уште една операција на мозокот, овој пат без несакани ефекти, тој – по вкупно седум месеци поминати во болница – се враќа на должност.

По повеќе од 20 години, Бајден се кандидира по втор пат во 2008 година на дополнителните избори за номинација на демократите. Овој пат, кампањата траеше скоро една година (7 јануари 2007 година – 3 јануари 2008 година) и беше затворена по неуспешната група во Ајова, каде освои само еден процент од гласовите. И покрај фактот дека – верувајќи дека тоа ќе ги наруши неговите сенаторски должности – тој ја одби првата понуда на Обама за позицијата потпретседател во кампањата, на крајот на летото 2008 година, Обама објави дека негов другар во претседателската трка ќе биде Џо Бајден.

Бајден сепак реши да влезе во претседателската трка за номинација на Демократската партија. На крајот на август 2020 година, Бајден официјално стана демократски кандидат на претседателските избори, но тој де факто ја доби номинацијата на почетокот на април истата година, кога неговиот главен ривал Берни Сандерс се повлече од трката.