Извршниот директор на Твитер, Џек Дорси ги истакна плановите за понатамошните активности на социјалните мрежи, што подразбира дека кампањата за цензура ќе продолжи и по инаугурацијата на новиот американски претседател Џо Бајден.

Džek Dorsi

Во видеото, кое во четвртокот го објави Веритас, Дорси навестува големи ограничувања на Твитер во наредните месеци откако трајно беше прекината сметката на сегашниот американски претседател Доналд Трамп на таа платформа.

„Во моментов сме фокусирани на една сметка, но ова ќе биде поголемо од само една сметка и ќе трае многу подолго од еден ден, оваа недела и следните неколку недели, а ќе биде трае и по инаугурацијата“, рече Дорси во видеото, очигледно се однесува на блокадата на Трамп на Твитер.

  • Значи, фокусот е секако на оваа сметка и на тоа како е поврзан со насилството во реалниот свет. Но, треба да размислиме како ќе се одвива оваа динамика со текот на времето. Не верувам дека ова ќе престане наскоро – додаде тој.

Дорси исто така рече дека политичките тензии во САД се големи.

  • Знаете, САД се крајно поделени. Нашата платформа го покажува тоа секој ден.
Donald Tramp, Joe Biden

Основачот и сопственик на Твитер, Џек Дорси ја воодушеви јавноста објавувајќи дека ќе донира милијарда долари за борба против пандемијата на коронавирусите, што претставува скоро третина од неговото вкупно богатство. Ова е убедливо најголемата донација на милијардер за време на пандемија, а Дорси и беше познат на јавноста како необичен лик уште од претходно.

Džek Dorsi

  • Дорси започна со програмирање додека одеше во гимназијата Бишоп Дубург во Сент Луис. На 15-годишна возраст, тој направи софтвер за диспечери кои сè уште користат во некои такси компании.
  • Како и многу негови колеги, технолошки милијардери, Дорси никогаш не завршил колеџ. Накратко присуствуваше на Универзитетот за наука и технологија во Мисури и се префрли на Универзитетот во ЊуЈорк пред да се откаже.

Исто така интересно за него е што не се тушира или бања како сите нормални луѓе , туку се бања во мраз.