Роман Проташевич беше уапсен вчера на аеродромот во Минск.

И оние кои до вчера не знаеја за него, во неделата слушнаа за Роман Проташевич (26), млад новинар и блогер од Белорусија. Тој беше уапсен вчера, на аеродромот во Минс, откако претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, нареди присилно слетување на авионот на Рајанер, во кој се наоѓаше Проташевич.

Овој инцидент, кој многумина го нарекоа киднапирање и чин на државен тероризам, беше остро осуден од европските и светските претставници.

Проташевич летал од Атина за Вилнус, главниот град на Литванија, кога авионот принудно слетал во Минск, по дојавата за бомбата, што се покажа како лажна. Вистинската причина за овој инцидент беше Проташевич.

Проташевич е белоруски новинар, фоторепортер и блогер. Тој е жител на Минск, но од неодамна живее во егзил во Полска.

Тој работел за белоруските медиуми осум години, а во 2015 година, заедно со Степан Путил, го основа YouTube каналот Next, кој во 2017 година се пресели на Telegram. Подоцна се подели на Некста и Некста во живо.

Некста емитуваше снимки од протестите против белорускиот претседател Александар Лукашенко. Тие ја користеа апликацијата Телеграм за емитување во периодот кога на странските медиуми им беше тешко да известуваат од прва рака што се случува во Белорусија.

Подоцна тој стана главен уредник на друг канал на Телеграм кој беше дефиниран како екстремистички, Brain Belarus, кој ги покриваше протестите.

Проташевич сега работи за Беламова, друг канал на Телеграм.

Белорусија го стави новинарот на меѓународна потерница и го вклучи на списокот на лица вклучени во тероризам. Во отсуство, тој е обвинет за организирање масовни немири во Минск и за поттикнување социјално непријателство кон претставниците на владата и полицијата.

Тој ги негираше овие обвинувања, но доколку биде осуден, може да се соочи со 15 години затвор.

Проташевич ја напушти земјата во 2020 година, стравувајќи од прогон од политички причини, и на 23 мај 2021 година беше задржан на аеродромот во Минск.

Патниците од авионот на Рајанер, кој принудно слета во Минск во неделата, рекоа дека еден од патниците се фатил за главата кога авионот направил маневар.

Ми се закануваат со егзекуција, му рекол наводно Проташевич на патникот кој седел до него во авионот кога дознал дека ќе слета во својата татковина.

Патникот рекол дека Проташевич започнал да паничи, сепак тој се смирил кога полицијата влегла во авионот.

Еден од патниците синоќа раскажа како Проташевич го тргнале настрана, неговите работи биле фрлени на пистата, а цело време стоел еден полицаец до него. Кога патниците го прашале што се случува, тој им кажал кој е и дека му се заканува смртна казна.

Проташевич е предмет на три обвинувања од страна на режимот на претседателот Александар Лукашенко: спроведување намерни активности насочени кон поттикнување социјална омраза врз основа на професионална припадност, организирање масовни немири и организирање групни акции кои грубо го нарушуваат јавниот ред

Најстрогата казна се изрекува на првото обвинение, до 15 години затвор. Сепак, проблемот е во тоа што затворениците во Белорусија добиваат нови обвиненија кога се во притвор.