Тимтик беше уапсена во септември 2018 година, а следната година, судот во Истанбул, заедно со уште 17 други адвокати, ја прогласи за виновна за „основање и водење на терористичка група“ и „членство во терористичка група“.

По 238 дена штрајк со глад, турската адвокатка Ебру Тимтик почина на крајот од минатиот месец, во болница во Истанбул. Таа беше осудена на затвор за обвиненија за тероризам, а веста за нејзината смрт ја пренесе адвокатската канцеларија на Твитер.

Тимтик е обвинета дека како член на левичарска група имала контакт со екстремната левица ДХКП-Ц, која во минатото презеде одговорност за неколку смртоносни напади во Турција.

Тимтик беше осудена на 13 години и шест месеци затвор, а апелациониот суд ја потврди пресудата. Потоа, таа побара фер судење и во февруари, заедно со уште неколку други адвокати, започна штрајк со глад. Нејзиниот колега Ајтек Унсал моментално е во болница поради критична здравствена состојба.

Неколку дена пред нејзината смрт, неколку здруженија на адвокати побараа ослободување на двајца адвокати за човекови права. Двајцата биле во критична состојба, а според нивните приврзаници, овие 18 осудени адвокати биле вклучени во здруженија кои често ја претставуваат опозицијата.

Судот во Истанбул одби да ја ослободи во јули, и покрај медицинскиот извештај дека повеќе не смее да биде во затвор поради здравствената состојба. Подоцна, во јули, Тимтик конечно беше префрлена од затвор во болница.

Нејзината адвокатска канцеларија, која соопшти дека Ебру Тимтик имала 42 години и имала само 30 килограми кога починала, повика на митинг за солидарност пред адвокатската комора во Истанбул пред нејзиниот погреб.

Полициските вооружени сили употребија солзавец митинг за да ги растераат стотината демонстранти кои извикуваа: Ебру Тимтик е бессмртна и дека државата која убива ќе одговара.

По повод смртта на Тимтик, Советот на адвокатски комори на Европската заедница, кој ги претставува адвокатски комори во 45 европски земји, му напиша писмо на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, во кое тие изразија шокираност и апелира на Ајтак Унсал да му се гарантира фер судење.


Напишете коментар