Тој го имаше светот во неговите нозе, но залута и тоа на крај го чинеше живот

Светот плаче за Диего Армандо Марадона, кој почина во Аргентина по срцев удар на 60-годишна возраст. Ваков фудбалер и глава како оваа се раѓаат еднаш! Тој беше талент кој веројатно никогаш повеќе нема да се роди, но исто така веројатно и најконтроверзната личност во историјата на фудбалот.

Секој што го сака фудбалот, ќе ја снајде оваа вест тешко. Иако Марадона беше во лоша здравствена состојба, и неодамна имаше операција на срцето од која, според извештаите на медиумите, успешно се опоравуваше, многумина веруваа дека Бог ќе ја смилува „Божјата рака“.

Вака зборуваше за кокаинот и дрога …

  • Јас бев зависник од дрога, јас сум наркоман и секогаш ќе бидам наркоман – рече Марадона во 1996 година, алудирајќи на тоа дека корисниците на дрога никогаш не се збогуваат со јавноста.

И неодамна, тој зборуваше за тој порок што предизвика опаѓање на неговата кариера по периодот во Наполи. Откако беше позитивен на кокаин во 1991 година, доби 15-месечна суспензија, а сето тоа започна по Светското првенство во Италија во 1990 година.