Поранешната хрватска претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ прифати и играше улога во смешна телевизиска серија, пишува Јутарњи лист.

Доби улога во серијата „Дар Мар“, што се прикажува на хрватската Нова ТВ, и веќе успешно го заврши снимањето, како што дознава весникот.

Поранешната претседателка ја потврди оваа информација на , но поради договорот со телевизиската компанија, таа не се осмели да открие многу.

  • Одлично се забавував на снимањето, затоа се согласив на улогата .

„Дар Мар“ е теленовела чие снимање започна летово под строги епидемиолошки мерки, а првата епизода беше прикажана на 5 октомври и постигна непосреден успех во Хрватска.

Во серијата играат Ксенија Пајиќ, Синиша Ручиќ, Милан Штрćиќ и други, а досега се емитувани 35 епизоди.

Улогата што Колинда Грабар-Китаровиќ ја играше во оваа серија сè уште не е позната, а епизодата во која таа игра треба да биде прикажана по Новата година, во јануари.