Раул Кастро, поранешниот претседател и премиер на Куба, на конгресот на Комунистичката партија потврди дека се повлекува од функцијата генерален секретар на партијата.

Задоволен сум што го предавам раководството на група луѓе кои се подготвени да бидат лидери, кои имаат децениско искуство и се посветени на моралот на револуцијата што се идентификува со историјата и културата на нашата нација, рече Кастро.

Четиридневниот конгрес на Кубанската комунистичка партија започна денес, а тој историски состанок го означи крајот на владеењето на семејството Кастро и доаѓањето на новата генерација лидери.

Раул Кастро потврди дека се повлекува од функцијата шеф на Кубанската комунистичка партија, со што заврши ерата што тој и неговиот брат Фидел Кастро ја започнаа со револуцијата во 1959 година, пренесува АП.

Кастро не откри кога ќе го поддржи за негов наследник како прв генерален секретар на Комунистичката партија, но претходно навести дека неговиот миленик е Мигел Дијаз Канел , кој го наследи на функцијата претседател во 2018 година.

Денес го започнуваме нашиот осми конгрес на Комунистичката партија, напиша кубанскиот претседател Дијаз-Канел, кој беше поканет да ја преземе политичката група, на Твитер.

Ова е конгрес на континуитет, додаде Дијаз-Канел, нагласувајќи дека насоката на владата во Куба, една од последните пет комунистички држави, нема да се промени, пренесува агенцијата Франс прес.

По смртта на Фидел Кастро во 2016 година и оставката на неговиот 89-годишен брат Раул, се врти нова страница во политиката на Куба и нејзините граѓани, од кои многумина ја познаваат само моќта на славното револуционерно семејство, додава АФП.

Раул повеќе нема да биде шеф на партијата, но во случај на проблеми, Раул ќе биде таму, тој не е мртов, рече Рамон Бланд, 84-годишен комунист.

Тој верува дека 60-годишниот Дијаз-Канел е доволно млад, но дека го чекаат проблеми.

Неколку стотици делегати од сите кубански провинции се собраа во главниот град Хавана, во петокот, за да разговараат за важни теми за земјата.

Нивната седница зад затворени врати се одржува точно на денот кога Фидел го објави социјалистичкиот карактер на кубанската револуција пред 60 години.

За разлика од претходните конгреси, овој пат немаше телевизиски пренос. Официјалниот портал Кубадебејт објави дека Раул Кастро, откако му оддаде почит на својот брат, го претстави извештајот за конгресот пред делегатите.

Назначувањето на Дијаз-Канел за генерален секретар на Комунистичката партија, што е најважната функција во земјата, се очекува на последниот ден од конгресот, во понеделник.

На Куба и честитаа другите комунистички земји – Кина, Виетнам, Лаос и Северна Кореја.