Борбата на Европа против коронавирусот влезе во нова опасна фаза оваа недела, бидејќи политичарите ги наметнаа мерките за заострување и за затворање низ целиот континент, дури и по немирите за време на викендот и хаосот на улиците на Холандија и Данска и предупредувања за „граѓанска војна“, пишува Дејли Меил .

И сето тоа е направено и покрај предупредувањето од градоначалникот на холандскиот град Ајндховен, кој беше погоден од најголемите немири во последните четири децении, во текот на викендот, дека сме „на патот кон граѓанска војна“ по новите мерки за полициски час кои предизвикаа силен бес на јавноста.

Во меѓувреме, надежите дека вакцините можат да обезбедат брз излез од кризата целосно исчезнаа, откако Францускиот институт Пастер беше принуден да го прекине развојот на вакцина на која работеше со американскиот производител на лекови Мерк, бидејќи тие не делуваат.

Таа вест дојде баш кога AstraZeneca – чии вакцини допрва треба да бидат одобрени од регулаторите на ЕУ – објави дека ги намалува залихите на вакцини за Европа до 60 проценти поради проблеми со синџирот на снабдување, за кои се смета дека се појавија поради недоволно производство во една фабрика во Белгија.

Шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен во понеделникот разговараше со компанијата за да ги „потсети на нивните обврски“, но претседателот на ЕУ, Чарлс Мишел призна дека вакцинирањето на 70 проценти од популацијата во Европа – бројка која е теоретски потребна за да се обезбеди имунитет на стадото, до крајот на летото, како што беше планирано, сега ќе биде тешко да се оствари.

Европа, која првично беше пофалена за нејзиниот груб одговор на пандемијата со ковид-19, откако повеќето држави беа целосно заклучени во март минатата година, беше под силен удар на вториот бран на пандемијата и со новиот сет на мерки во голема мера не успеаја да ја контролираат ситуацијата.

Состојбата се искомплицира и со појавата на нови и потенцијално позаразни верзии на вирусот, вклучувајќи ја и тешко погодената Велика Британија, која сега е целосно затворена.

Иако многу земји најавија нови мерки за контрола на инфекциите, бројот на случаи остана екстремно голем во земји како Франција, Италија и Германија, што доведе до недостиг на простор во болниците.

Холандија, која стана една од најтешко погодените европски земји со својот благ пристап кон затворање, забележа пад на нови случаи во јануари, но сепак тие бројки останаа далеку над најниските бројки забележани во текот на летото.

Како резултат и стравувањата дека нова варијанта на вирусот во Велика Британија може да доведе до зголемување на бројот на случаи, минатата недела беа објавени нови мерки во Холандија насочени кон намалување на сообраќајот, вклучително и полициски час од 21:00 до 4:30 часот, прв пат во земја од крајот на Втората светска војна.

Протестите во неделата во 10 градови станаа насилни, со демонстранти кои се бореа против полицијата, ограбуваа продавници и уништија полициски станици.

Властите во Ајндховен во понеделникот објавија дека се уапсени 62 лица и дека се трага по други, додека полицијата во Амстердам соопшти дека се уапсени 192 лица. Немирите продолжија во понеделникот, трета вечер по ред.

Тоа е неприфатливо, рече премиерот Марк Руте. Ова нема никаква врска со протестирање, ова е казниво насилство и така ќе се однесуваме кон него, рече тој.

Мојот град плаче, и јас исто, им рече на медиумите градоначалникот на Ајндховен Џон Јоритсма во неделата вечерта. На емотивната прес-конференција тој ги нарече бунтовниците “ѓубриња“ и додаде: Се плашам дека ако продолжиме по овој пат, дека сме на патот кон граѓанска војна.

Во меѓувреме, ЕУ препорача да се запрат сите неопходни патувања во областите што се сметаат за жаришта со 500 или повеќе случаи на 100.000 луѓе, а картата во која се наведени местата треба да се објави оваа недела.

Комесарот на ЕУ за правда Дидие Рејндерс рече дека доколку мапата биде објавена денес, меѓу 10 и 20 земји на ЕУ ќе се сметаат за зона со висок ризик на целата нивна територија.

Исто така сметаме дека е потребно патниците кои доаѓаат од овие области да бидат тестирани пред да патуваат и да бидат подложени на карантин, рече Рејндерс.

Европа е сè уште најтешко погодениот регион во светот и има повеќе случаи на инфекција и повеќе смртни случаи од кој било друг континент.

Од почетокот на пандемијата, пријавени се околу 29 милиони случаи во Европа, во споредба со 28,6 милиони во Северна Америка, втората најтешко погодена област.

Во меѓувреме, бројот на смртни случаи во Европа сега изнесува 660 000 или далеку над 600 000 во Северна Америка.