Кoроната го пресече православието: Патријарсите и епископите се болни. Србија вчера се разбуди со веста за смртта на патријархот Иринеј, кој почина по тешка борба со коронавирусот. Тој не е единствениот началник кој бил заразен со смртоносна болест – грчкиот архиепископ Јероним и албанската Анастасија во моментов се лекуваат од коронавирус во болницата, а неодамна митрополитот црногорски и приморскати Амфилохије почина како резултат на коронавирусот.

Во изјава за Нова.рс, Иринеј посочи дека смртта на митрополитот Амфилохије претставува еден од најтажните денови во историјата на Српската православна црква и дека српскиот народ останал без една голема личност.

Заминувањето на митрополитот Амфилохије по борбата против коронавирусот беше обележано со погреб и проштално присуство на илјадници верници, а една недела подоцна се одржа седумдневна комеморација кога повторно беа прекршени сите епидемиолошки мерки. Голем број граѓани беа присутни во храмот и не се одржуваше физичко растојание, сите присутни не носеа заштитни маски, а причестувањето повторно се вршеше со една лажица.

Атинскиот архиепископ Јероним е во болницата, заедно со албанскиот надбискуп Анастасија.

Вчера беше објавена веста дека поглаварот на грчката православна црква, атинскиот надбискуп Јероним Втори (82), бил пренесен во болница по позитивниот тест на Ковид-19.

Архиепископот е на одделот за интензивна нега во болницата „Евагелисмос“ во Атина.

Во истата болница каде што беше пренесен грчкиот архиепископ Јероним Втори, поглаварот на Албанската православна црква, Анастасија (91), се лекуваше од коронавирус откако минатата недела беше пренесен во Грција со авион.

Минатата среда беше објавено дека поглаварот на Албанската православна црква бил тестиран на коронавирус.

Тој во тоа време покажа благи симптоми, но беше примен во болница поради неговата возраст и некои хронични здравствени проблеми.

Митрополитот Теофан почина од коронавирус.

Митрополитот казахстански и татарски Феофан почина денес на 74-годишна возраст, пренесе РИА.

На официјалната веб-страница на митрополитот Татарстан се вели дека митрополитот починал од компликации предизвикани од коронавирусот.

Митрополитот Јоанис почина од коронавирус

Неодамнешната смрт на високиот црковен великодостојник на грчката православна црква, митрополитот Јоанис, ја обнови дебатата за безбедноста на причест за време на пандемијата, бидејќи сите верници користат иста лажица.

Црквата инсистира на тоа дека не може да има опасност од пренесување бидејќи причестувањето е крв и тело на Христос и затоа не може да пренесе никаква болест. Црквата наведува дека ги применила сите ограничувања за јавната безбедност. Српската православна црква исто така смета дека заедништвото е поважно од заштитата на животот на граѓаните.

„Во Српската патријаршија во Белград беше речено дека Светиот синод тврди дека причестувањето од истиот куп на традиционален начин, што се применува веќе 2000 години, не претставува кршење на обврзувачките упатства на државните органи.

Имаше црковни великодостојници кои многу отворено рекоа дека „нашиот Бог е помоќен од секое зло и епидемија“ и дека тогаш сите треба да „одиме во црква да се молиме и да се причестуваме“, неверојатно е дека свештениците не се плашеле сами за себе.

Имаше и неколкумина кои со добра волја предупредуваа дека многу свештеници се во ризична возрасна група, но тоа не ја убеди премногу црквата дека треба да се почитуваат пропишаните мерки и да се држи на растојание. На крајот, тие беа прогласени за неверници.