Британската кралица Елизабета Втора е многу пребирлива и ригорозна во однос на изборот на храна. Така, на пример, таа не може да издржи тестенини, ориз и компири, па затоа ги забрани во палатата. Истата работа е со лукот, кој го избегнува поради лош здив. Таа не сака кромид, брза храна … Тогаш што јаде Елизабета? Одговорот на прашањето го даде поранешниот готвач на кралската палата Дарен МекГрејди, кој откри како изгледа нејзиното дневно мени.

Елизабета обично својот ден го започнува со обичен појадок – чај и бисквити. Следува сад со житни култури, но Елизабета, грижејќи се за своето здравје и линија, ги избира оние со мала содржина на јаглени хидрати.

Понатаму, ручеците на Кралицата се исто така прилично здрави. За овој оброк, тој обично избира мал дел од риба или пилешко на скара со спанаќ или лесна салата.

Меѓутоа, кога пристигнува попладне, Елизабета е ‘фрлена’ на нездрава храна. Попладне ужива во кифлички со џем и крем. Покрај тоа, таа е голем љубител на чоколадо. „Таа е вистинска чокохоличарка. Што и да ставиме во менито, доколку има чоколадо во него, таа би го избрала чоколадото, рече готвачот.

Тој откри и интересен начин на кој Елизабета им дава до знаење на готвачите дека оброкот не и одговара. -За време на оброкот, на масата таа има брошура во која, ако одредено јадење не е вкусно, таа пишува: „Не сакам повеќе да го јадам ова“.