По интервјуто дадено од Меган Маркл и принцот Хари на Опра Винфри , британски Дејли мејл многу сликовито го опишува моменталното расположение во кралското семејство. Како што пишува овој јасно промонархистички весник, Бакингемската палата беше парализирана „од ужас и зачуденост“ откако принцот Хари „фрли атомска бомба врз неговото семејство“ со ова интервју.

Кралицата Елизабета Втора (94), принцот Чарлс (72) и принцот Вилијам (38) се заклучија во нивните простории за кризни разговори свикани од самата кралица за тоа како да одговорат на низата обвинувања на Хари и неговата сопруга во интервјуто за ТВ Си-Би-Ес.

Познавачите на настаните во палатата го опишаа расположението како мешавина од „силен личен шок и тага“ затоа што принцот, како што велат, „го притиснал нуклеарното копче врз сопственото семејство“ Понатаму, истите овие добро информирани извори велат дека членовите на кралското семејство неверуваат и се чудат во замокот, пишува Дејли Меил.

Во интервју емитувано доцна во неделата навечер по американско време, Меган и Хари, меѓу другото, обвинуваат неименуван член на кралското семејство за расизам, сугерирајќи дека еден од нив прашал „колку ќе биде темно нивното бебе“. Тие додадоа дека расизмот во голема мера ги истера од палатата и ја обвинија кралската машинерија дека не ја поддржува Меган кога ја мачеле мисли за самоубиство.

Еден министер во британската влада и близок соработник на Борис Johnонсон, лордот Зак Голдсмит, вчера повтори какво е расположението во кралските кругови. Одговарајќи на сугестијата дека војводата и војвотката од Сасекс „го наполниле авионот и фрлиле бомба врз Бакингемската палата“, тој на Твитер напиша: „Не само Бакингемската палата – туку и семејството на Хари. Хари го крена во воздух своето семејство“.

Бакингемската палата, која не беше информирана за одлуката на парот да даде интервју со Опра Винфри , се подготвуваше за најлошото. Но, ниту нивните помошници не можеа да предвидат колку разговорот навистина ќе биде поразителен. Интервјуто го гледаа 17 милиони луѓе само во САД, а во меѓувреме беше прикажано и на глобалната публика, вклучувајќи ја и онаа во Велика Британија.

Како што дознава Дејли Меил, кралскиот персонал остана буден до три часот наутро и го гледаше интервјуто преку видео-врска во живо од САД со „растечко чувство на ужас и тага“.

Кога се раздени, се свикуваа кризни состаноци на кои присуствуваа високи службеници, како и членови на кралското семејство, лично, по телефон и преку видео повик.

Кралицата разговараше во Виндзор со нејзиниот син Чарлс кој беше во Кларенс Хаус, неговата куќа во Лондон, и внукот Вилијам , кој исто така се врати во главниот град од Норфолк во подготовка за враќањето на неговите деца на училиште.

Изворите велат дека вработените во куќата, од кои многумина ја поддржувале двојката најдобро што можат во текот на „исклучително тешките и болни три години“, се чувствувале „лути и предадени“, но решени „да останат храбри поради постарите членови на кралското семејство“.

Персоналот лута бесцелно околу замокот. Но, постои и силно чувство за потреба да се одржи достоинството и да се покаже сочувство. Има многу луѓе кои сакаат да кажат нешто, но во судир око за око, заб за заб, никој нема да победи, рече еден член на персоналот на замокот. После сето ова, мостовите треба да се обноват.

Како најразорни тврдења на Меган и Хари, Дејли Меил се наведува дека биле што и тие страдале како резултат на очигледен расистички план против нив.