Создавачот на „Гугл мапс“, Ларс Расмусен, објави дека во јануари 2021 година ќе се пресели во Грција каде ќе започне нов проект.

Расмусен, од данско потекло, кој моментално е со седиште во Њујорк, вели дека се сели во Атина со неговиот тим за понатамошен развој на нов проект наречен Weav, опишан како единствена апликација што автоматски ја одржува музиката што ја слушате во синхронизација со вашите стапки во реално време.

Преселувањето на Расмусен во Грција со неговата грчка сопруга, извршен директор за висока технологија Еломида Висвики, се смета за важен развој на земјата, која се обидуваше да привлече високи дигитални и врвни технолошки компании.

Расмусен имаше телеконференција со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на крајот на ноември. Набргу потоа, тој го објави соопштението за неговиот претстоен потег, додавајќи дека ќе вработи локални таленти во земјата.

„Еломида и јас пристигнуваме во Грција на почетокот на јануари и сме многу возбудени“, напиша тој на Фејсбук.

Расмусен истакна дека „Грција изгуби 500.000 големи мозоци како резултат на финансиските кризи една деценија наназад. Сега правиме импресивен и здружен напор да ги примамиме назад “.

Тој додаде: „Се надевам дека ќе привлечам дополнителни 500.000 негрчки мозоци да живеат и работат во рајот!“

Во неодамнешното интервју за грчкиот дневен весник „Катимерини“ тој ги отфрли вообичаените стереотипи, според кои Грците не се познати по тоа што работат напорно.

„Работејќи со Грци ширум светот, но исто така и во нашиот тим, моето искуство е сосема поинакво“, рече тој.

„Тие не само што се многу вредни, туку имаат доверба и се многу посветени на својата работа. Грција сега има подобро име од Сиднеј пред 20 години кога таму дизајниравме мапи на Гугл “, изјави тој за грчкиот весник.

Расмусен е ко-основач и CTO на Weav Music Inc во Њујорк.

Тој е доктор по теоретски компјутерски науки од УК Беркли, а неодамна беше директор на инженерство за Фејсбук во Лондон.

На почетокот на 2003 година, тој и неговиот брат Јенс ко-основаа стартување поврзано со мапирање, наречено Where 2 Technologies, кое беше купено од Гугл во октомври 2004 година.

Тој стана главен инженер во тимот што ги создаде „Гугл мапс“ и работеше во канцеларијата на Гугл во Сиднеј се додека не се приклучи на Фејсбук кон крајот на 2010 година.