Москва – Рускиот претседател Владимир Путин им посака Божиќ и Нова Година на сегашниот американски претседател Доналд Трамп и неговиот наследник ЏО Бајден.

Tanjug/Mikhail Klimentyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Според Кремљ, рускиот претседател му ги честитал Божиќните и новогодишните празници на Трамп и им посакал на неговото семејство здравје, расположение , среќа и просперитет на сите американски граѓани, се вели во соопштението на Кремlin.

Путин, исто така, испрати честитки по повод празникот до новоизбраниот претседател на САД, Бајден.

Рускиот лидер истакна дека пандемијата и другите предизвици со кои се соочува светот оваа година покажаа дека е неопходна голема меѓународна соработка.

Тој изрази уверување дека Русија и Соединетите држави можат да направат многу за да ја поттикнат регионалната и глобалната стабилност и безбедност со унапредување на нивните односи во духот на еднаквост и взаемно почитување на интересите, пренесе Тасс.