Илон Маск и Марк Цукерберг, никогаш не го криеле своето ривалство, а сега лидерот на „Тесла“ и „Спејс Икс“, во последната во низата навреди, го поврза драматичниот десен упад во Капитол на 6 јануари со популарната социјална мрежа „Фејсбук“ .

Последните четири години Маск и Цукерберг се судрија на сите полиња, од вештачка интелигенција до ракети, пишува „Бизнис инсајдер“. Кога ракетата Спејс Икс експлодираше во 2016 година и го уништи сателитот на Фејсбук, Цукерберг во изјавата рече дека е „длабоко разочаран“ од неуспехот на компанијата на Маск. И, кога „Фејсбук“ се вмеша во скандал поврзан со „Кембриџ аналитика“, компанија што одзема приватни податоци на милиони нејзини корисници, Маск јавно ја избриша сметката на неговите компании и на „Твитер“ напиша дека му „се гади “ од Фејсбук “.

Mark Zakerberg i Ilon Mask

Маск и Цукерберг се едни од најбогатите луѓе во светот, што ги става во елитен круг дури и според стандардите на Силиконската долина. Маск, кој неодамна беше прогласен за најбогат човек на светот, повторно дојде на второто место на оваа листа, бидејќи богатството падна за скоро 14 милијарди долари за еден ден.

И покрај фактот дека и двајцата се заинтересирани за вештачка интелигенција и дека нивните компании соработувале во минатото, меѓу нив нема симпатии.