Романецот Џон Цирјак денес има 80 години, а во Србија е познат и како кум на Бобо и Лепа Брена

Lepa Brena i Boba Živojinović

По крајот на Ролан Гарос, една од темите за многумина е заработката што ја заработија тенисерите. Така, Рафаел Надал од Париз отиде во својата кралска палата во Мајорка, кој е побогат за 2.250.000 евра, Тим доби 1.180.000 евра, а Џоковиќ и Федерер добија по 590.000 како полуфиналисти во 2019 година.

Ова се пари за кои би можеле да сонуваат поранешните тенисери. Оние кои играа тенис во текот на седумдесеттите и кои освојуваа турнири, заработија симболични пари.

Еден од нив е Романецот Џон , кој е најбогатиот спортист на сите времиња, чија плата се проценува на 2 милијарди долари. Тој е исто така единствениот поранешен спортист кој се најде на списокот на милијардери и со тоа е најбогатиот човек во светот на спортот на сите времиња.

Džon Cirjak

Цирјак е роден во Брашов, Трансилванија на 9 мај 1939 година и на 15-годишна возраст работел во фабрика за камиони. Во тоа време, му беше дозволено да работи шест часа на ден, наместо осум, за да може да игра хокеј, кој прво го тренираше професионално пред тенисот, па дури и учествуваше на Олимписките игри во Инсбрук во 1964 година. Подоцна се пресели во светот на тенисот, а после тоа започна и неговата деловна кариера.