„Знаев дека има дел од Дајана кој сака да даде интервју, но се прашувам дали некогаш ќе го стореше тоа ако Мартин Башир не ја убедуваше“, рече кардиологот.

Хасат Кан, кого принцезата Дајана им го опиша на пријателите како љубовта на нејзиниот живот, ја отвори душата по 25 години молк. Помина многу од контроверзното интервју што принцезата го даде за Би-Би-Си, а Хаснат тврди дека познатата телевизиска куќа тогаш манипулирала со Лејди Ди, која потоа почина.

Поранешната љубов на Дијана Спенсер, кардиологот Хасат Кан, ретко зборуваше за неговата врска со покојната принцеза, но по 25 години молк, почувствува потреба да предупреди на неправдата за која верува дека и е сторена на Дијана. Имено, славниот доктор за прв пат зборуваше за познатото интервју на Би-Би-Си за „Панорама“, во кое принцезата Дајана ја отвори душата пред милиони гледачи на угледниот новинар Мартин Башир.

Кан, кој започна двегодишна љубовна врска со Дијана во 1995 година, и пред таа официјално да се разведе од принцот Чарлс, тврди дека за време на тоа интервју, новинарот Башир манипулирал и ја користел Лејди Ди, пишува на веб-страницата 24сата.хр.

  • Една од нејзините најатрактивни карактеристики беше ранливоста. Затоа јавноста беше толку привлечена од Дијана. Подоцна сфатив дека Мартин ја насочува својата ранливост и го искористив тоа “, рече Кан.
  • Веројатно се ќе беше таман да беше психички постабилна. – додаде тој.