Асма ал Асад, сопруга на сирискиот лидер Башар ал Асад, создаде своја мрежа на корупција и политичко влијание, а разузнавачките кругови во Вашингтон ја опишаа како една од „најлошите воени профитери“, пишува во парискиот „Ле Монд“.

Ориенталната Лејди Ди, како што ја нарекоа лондонските таблоиди, се ожени со сирискиот претседател за време на неговата посета на Велика Британија во 2002 година.

Асма е родена во богато семејство на сириски сунити, израснала во модерната лондонска област Астон, дипломирала на престижниот Кралски колеџ во Лондон и се до нејзиниот брак работела во светски познатата консултантска компанија J.P. Морган

По свадбата, брачниот пар Асад се дружеа приватно со францускиот претседателски пар Саркози и беа добредојдени гости во највисоките социјални кругови на европската политичка и деловна елита.

Ле Монд наведува дека сопругата на претседателот Асад, заедно со братучедот на Башар, Рами МекЛоу, ја основале Сириската развојна корпорација, меѓународен труст, кој од страна на власта на Асад беше користен за контролира на граѓанскиот и невладиниот сектор, но и како посредник за одобрување на активностите на ОБСЕ и ООН на сириска територија.

После тоа, Асма Асад ги презеде на себе и својата компанија дистрибуцијата на ваучери за субвенционираното гориво, што, според проценките од информираните деловни кругови, и донесе огромен профит.

Ле Монд открива дека семејството Асад живеат на високо ниво и дека купиле слика на Дејвид Хокни за 27 милиони евра преку нивните руски партнери на неодамнешната аукција во Сотби.

Минатиот месец американскиот државен секретар Мајк Помпео ја нарече Асма ал Асад „најголемиот воен профит“ и изјави дека таа практично ја презела контролата врз многу важен дел од сириската економија.


Напишете коментар