Потпретседателот на српската опозициска партија, Партијата за слобода и правда, Маринка Тепиќ, ги обвини „монструмите на моќта“ во Србија за перверзија и рече дека тие прават работи поврзани со мафијата. Тепиќ рече дека Претседателот на градското собрание во Јагодина и член на српскиот парламент, Драган Марковиќ Палма, заедно со неговите коалициски партнери од СНС на Вучиќ и СПС на Дачиќ, со кои е во коалиција и на ниво на градот и на државата “подведува жени и девојки”, пишува Нова.рс.

Подведувањето жени и девојчиња не оди само со мафијата. Тоа е скоро секојдневие во Србија. Денес, знам дека подведувањето жени и девојчиња е секојдневна работа во Јагодина, каде што владее Драган Марковиќ Палма, рече Тепиќ.

Тепиќ покажа снимка од сведочењето на човек кој тврди дека бил упатен во случајот со подведување. Тој е поранешен вработен во хотел во Кончарево, зад кого се тврди, дека стои Драган Марковиќ Палма.

Сè се случило на забави организирани во тој хотел, тврди поранешниот вработен. Според него, тој одлучил да разговара за подведувањето на малолетнички и жени, по посетата на Мариника Тепиќ на Јагодина.

На видеото објавено од порталот Нова.рс , вработениот објасни како се организирало, кој знаел сè за макроата на малолетници и кој луѓе од владата учествувале во овие забави.

Работев во хотелот во Кончарево и се знае кој стои зад измислениот сопственик на тој хотел. Тоа е хотел на Марковиќ, рече сведокот, а потоа објасни што се случува во таа зграда.

Во тој хотел, по разни забави каде што пееја нашите поп-sвезди, девојките беа донесени со такси од Белград, преку разни ликови. Според мојата слободна проценка, тие беа на возраст меѓу 15 и 18 години. Луѓето кои дојдоа со Палма беа од неговата коалиција и деловни партнери. Познато беше дека по ваквите забави овие девојки одат со него или со нив. Најчесто тоа беше откако тие девојки ќе се опијанеа. Неговите хостеси ги убедиле тие девојки велејќи им дека ќе бидат добро, дека сè ќе биде добро. И верувам дека тоа се трауми за тие деца, рече поранешен вработен во хотелот во Кончарево.

Ако се останати малку морал и чест, обвинителството не смее да молчи, а владата мора да падне. Ова е причина за пад на Владата на Србија, бидејќи Драган Марковиќ Палма е дел од владата. Ова трае веќе 10 години, но досега никој не смееше да зборува за тоа. Време е навистина да се соочиме со овие чудовишта од владата и не тие да не ни држат морални беседи, рече Тепиќ.

Набргу по изнесувањето на обвинувањата, се огласи самиот Драган Марковиќ Палма кој рече дека сето ова е „лага, лага, лага“, а потоа испрати изјава во која напиша дека „Тепиќ ќе оди во затвор за ова“.

Она што го рече госпоѓата, која е портпарол на Драган Ѓилас, се најодвратните лаги што некогаш сум ги слушнал. Дека оваа дама лаже, како што реков неодамна, не е ништо ново, веќе стана вообичаено. Единствено што рече е дека некој ќе мора да оди во затвор за сето ова, а тоа ќе биде портпаролката на Ѓилас, автор на лагите што ги изнесе денес, рече Марковиќ.