Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, одговори со контра предлог на предлогот на францускиот лидер, Емануел Макрон, да посредува во преговорите во Белорусија.

Лукашенко му предложи на Макрон: Прво треба јас да дојдам во Франција и да посредува меѓу Макрон и „жолтите елеци“, рече Лукашенко!

„Макрон сака да посредува во преговорите во Белорусија. Дозволете ми да јас да одам таму и да бидам посредник помеѓу „жолтите елеци“ и Макрон. „Тие не гледаат каква е ситуацијата во Франција, каков хаос и терор има на нивните улици, рече Лукашенко.

Францускиот претседател, по разговорите со германската канцеларка Ангела Меркел, изјави дека Европската унија не сака украинското сценарио да се повтори во Белорусија.

Макрон истакна дека рускиот лидер Владимир Путин го поддржа предлогот да се вклучи Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) како посредник во ситуацијата во Белорусија.

Масовните протести во Белорусија почнаа по победата на Александар Лукашенко на претседателските избори. Изборите се одржаа на 9 август. Според резултатите утврдени од ЦИК, за Лукашенко гласале 80,1 отсто од гласачите, а 10,12 отсто за неговиот главен противник Светлана Тихановска.

Опозицијата не ги признава резултатите од изборите и смета дека Тихановска победи. Во првите денови на протестите, безбедносните сили користеа водени топови, солзавец, шок-бомби и гумени куршуми за да ги разбијат демонстрантите.

За време на протестите беа приведени околу седум илјади демонстранти, а неколку стотици луѓе беа хоспитализирани, вклучително и припадници на полицијата. Три лица загинаа.


Напишете коментар