Организирана криминална група (ОПГ) стои зад убиството на грчкиот новинар Георгиос Караиваз, објави атинскиот весник Катемерини.

Најверојатно, некоја мафијашка организација го порачала убиството на 52-годишниот маж, изјавиле за изданието извори од истрагата.

Георгиос Караиваз имаше лични и официјални контакти и со подземниот свет и со органите на прогонот. Тој на долго и на широко ги опишуваше своите состаноци со криминалци и органите на прогонот. Човекот кој работел како истражувачки новинар за телевизијата Стар често објавувал во неговиот електронски дневник текстови за добиени закани за елиминација, додаде весникот.

Новинарот беше клучен сведок во историски случај во Грција. Во периодот од 2015 до 2017 година, тој сведочеше пред Агенцијата за национална безбедност, која истражуваше врски помеѓу полицијата и криминалните групи. Двајца од главните осомничени беа убиени во 2019 и 2020 година, додаде медиумот.

Караиваз сведочеше и во случај на рекет од страна на полицијата која уценуваше проститутки и организатори на нелегално коцкање, додава весникот.