Ранчот Недочија на покојниот пејач Мајкл Џексон е продаден за една четвртина од првичната цена, според извештајот на медиумите.

Имотот, кој се наоѓа во Лос Оливос, Калифорнија, го купи поранешниот пријател на Џексон, милијардерот Рон Баркл, изјави неговиот портпарол.

Тој плати 22 милиони долари за Недочија, пренесува Волстрит журнал, повикувајќи се на јавни регистри и три извори информирани за деталите на договорот.

The Neverland ranch

Продажбата на имотот од 1100 хектари беше објавена во 2015 година по цена од 100 милиони долари.

Џексон ја купи Недоција во 1987 година и се смести во неа до крајот на својата кариера.

Exterior views of the entrance, house, statues and gardens at Michael Jackson's Neverland Ranch in 1995

Ексон ги отфрли обвинувањата на обвинителите во Санта Барбара дека Недочија е местото каде што ги намамил момчињата.

Во 2005 година, пејачот беше ослободен од обвинението дека злоставувал тринаесетгодишно момче на ранчот.

The Neverland ranch

Баркл има 68 години и е еден од основачите и раководителите на компанијата Јукаипа.

Според магазинот Форбс на 24 декември, неговото богатство се проценува на 1,4 милијарди долари.