Францускиот претседател Емануел Макрон денес ги нарече херои полициајците кои се нападната во централна Франција.

Тие се нападната кога интервенирале за да спасат жртва на семејно насилство.

„Тие се наши херои“, напишал Макрон на Твитер и изразил солидарност со француската полиција по убиството на полицајците, пренесе „Ројтерс“.

Тројцата полицајци беа убиени, а еден нивни колега е ранет во пукотница што се случила откако полицијата добила повик за семејно насилство врз жена.

Според француските медиумите, 48-годишниот маж веднаш почнал да пукал кон полицајците кои пристигнале во неговата куќа, по што тој и го запалил домот.