Сметката на Фејсбук на актуелниот претседател на САД, Доналд Трамп е суспендирана најмалку две недели, а можеби и на неодредено време. Ова значи дека Трамп ќе може да ги користи Фејсбук и Инстаграм само откако toо Бајден дојде на власт на 20 јануари.

Претходно, оваа социјална мрежа воведе забрана за 24 часа откако нејзините приврзаници го нападнаа американскиот Капитол.

The shocking events of the last 24 hours clearly demonstrate that President Donald Trump intends to use his remaining…

Posted by Mark Zuckerberg on Thursday, January 7, 2021

Сопственикот на Фејсбук Марк Цукерберг напиша дека ризиците да му се дозволи на Трамп да објавува статуси се „едноставно премногу големи“.