Турција го префрли системот С-400 во провинцијата Самсун на Црното Море за, како што се претпоставува, дополнителни тестирања, објави Спутник Турција.

Објавени се снимки од конвој со компоненти С-400 кои се движат во правец на покраината Синоп.

Снимките ги направиле очевидци. Турските власти не се огласија официјално по тој повод.

Испораките на руските системи за противвоздушна одбрана С-400, што доведе до криза во односите меѓу Анкара и Соединетите држави, започнаа во средината на јули 2019 година.

Вашингтон побара Турција да се повлече од договорот и да купи американски системи „Патриот“ во замена за С-400, заканувајќи се дека ќе ја запре или целосно ќе ја запре продажбата на ловците Ф-35 на Турција.

Анкара, сепак, продолжи со преговорите за дополнителна системи С-400.