Во услови на тензии по претседателските избори во САД, неколку телевизии престанаа да го емитуваат директниот пренос на обраќањето на американскиот претседател Доналд Трамп во четвртокот вечерта, откако тој рече дека се прават измами на претседателските избори во таа земја.

Водителот на ноќните вести на телевизиската телевизија Ен-Би-Си, Лестер Холт, се вклучи во програмата откако преносот на прес конференцијата на Трамп беше прекинат по само пет минути.

„Моравме да интервенираме затоа што претседателот рече многу погрешни работи, вклучително и дека има измама при гласање. „Неговиот изборен тим не презентираше докази за да го поддржи тоа“, им рече Холт на гледачите.

Само неколку моменти подоцна програмата се вклучи и презентерот на ТВ Си-Би-Ес, кој го прекина преносот на говорот на Трамп поради „проверка на фактите“.

Телевизијата АБЦ постапи на ист начин.

МСНБЦ беше првиот што го прекина пренесувањето на конференцијата од Белата куќа, по само две минути, пренесува „Фокс њуз“.

„Добро, тука сме повторно во невообичаена позиција не само да го прекинуваме претседателот на Соединетите држави, туку и да го поправаме претседателот на САД“, изјави водителот Брајан Вилијамс по прекинот на преносот.

„Не знаеме дека има незаконски гласови, ниту Трамп победи, колку што знаеме“, додаде тој.

Фокс Њуз и Си-Ен-Ен ја пренесоа прес-конференцијата на Доналд Трамп без прекини.

На конференцијата, Трамп прогласи победа во неколку сојузни држави на претседателските избори и рече дека „лесно ги освојува“ под услов, како што рече, „да се избројат легалните гласови“.

„Лажните анкети се дизајнирани да ги задржат нашите гласачи дома и создадоа илузија дека Џо Бајден е во предност“, рече Трамп на прес-конференција во Белата куќа.