Трагедијата се случила кога семејството се преселило во САД.

Сопругата на принцот Хари, Меган Маркл, во интервју за Њујорк Тајмс откри дека го изгубила своето второ дете. Трагедијата се случила кога семејството се преселило во САД.

Актерката откри дека пометнувањето се случило со силни болки ,кои започнале при промена на пелените на нејзиниот најстар син Арчи. Маркл била хоспитализирана и потоа го продолжила лекувањето дома.

Опишувајќи го вознемирувачкиот момент, таа откри дека дури и пред абортусот чувствувала дека нешто не е во ред.

„Се лизнав на подот со Арчи во рацете. Потпевнував песна за да ги уверам двајцата, но знаев дека нешто не е во ред. „Додека го држев своето првородено дете, знаев дека го губам второто“, изјави Меган.

Загубата ги скрши срцата на војводите од Сасекс, изјави сопругата на принцот Хари.

“Да се ​​изгуби дете значи да носиш скоро неподнослива тага. Во болка од нашата загуба, мојот сопруг и јас откривме дека во соба од 100 жени, од 10 до 20 од нив имале спонтан абортус. А сепак неверојатната заедничка карактеристика на оваа болка е што разговорот останува табу, обележан со (неоправдан) срам што ве потопува во циклус на осамена жалост “, откри Меган.

Интимните детали споделени од Меган Маркл се косат со вообичаената практика на високи членови на кралското семејство, кои не откриваат скоро ништо за нивниот личен живот.