На армијата на оние кои исчезнаа од списокот на сведоци против водачите на УЧК им се приклучи уште еден, Цен Деску.

Цен е поранешен активист на Демократскиот сојуз на Косово од Малишева.

Тој ги повлече обвинувањата против лидерот на ОВК и поранешен претседател на Косово, Хашим Тачи и со тоа потврди дека продолжува практиката на уцена, мито, па дури и убиство на оние кои биле сведоци на злосторствата во текот на 90-тите години на минатиот век на Косово, пишува Блиц.

Деску за Тачи тврдеше дека тој е одговорен за фактот што тој бил уапсен и киднапиран за време на војната, за што зборуваше на две места, пред УНМИК и во мисијата за верификација на ОБСЕ. Тој сведочеше дека бил киднапиран од шест лица во октомври 1998 година и дека бил незаконски притворен еден месец во селото Седлар во близина на Липљан.

Сега, тој се предомисли и тврди дека Тачи немал никаква врска со настанот и дека УНМИК ги фалсификувал неговите изјави, пренесува косовската Економија онлајн.

Знам кој не запре, имињата на тие луѓе се познати. Не знаев само двајца од нив, ги познавав и другите. Никој од нив не ме уапси. Ниту Хашим Тачи. Поминав еден месец во Седлар. УНМИК ја фалсификуваше мојата изјава, тврди сега Деску.

Косовските медиуми откриваат дека во текот на 2017 година, Деску се состанал со Тачи три пати и дека тие разјаснија некои недоразбирања од војната во тоа време.

А приштински Газета инсајдер го објави истражувањето „Сомнително затворање на истрагите за воени злосторства против Хашим Тачи“, во кое се споменуваат сведочењата на Цена Деску и Јакуп Кастрати, кои тие ги дадоа на обвинителите на УНМИК.

Во овој случај, ЕУЛЕКС започна истрага против Тачи, но беше затворен од обвинителот Решат Милаку, тврдејќи дека жртвите Цен Деску и Јакуп Кастрати го повлекле сведочењето дадено на УНМИК.

Деску не е единствениот сведок кој, на еден или друг начин, беше тргнат од списокот на сведоци против водачите на ОВК, но тој е еден од ретките кој успеа да си го спаси животот. Најмалку 15 сведоци во случаи против водачите или командантите на ОВК се убиени од 2001 година.

Најново е убиството на Фадил Суљевиќи, поранешен косовски полицаец, кој беше на списокот на сведоци на Специјалното обвинителство во Хаг. Неговото тело беше пронајдено од приштинската полиција на крајот на јануари годинава во ридовите над езерото Бадовац.

Говорејќи за последниот случај, адвокатот Горан Петронијевиќ во изјава за Блиц рече дека го препознава „модус операнди“ според кој функционираат криминалците на ОВК, а тоа е борба со макијавелистички средства и притисок врз сведоците да се откажат од обвиненијата.

Ова значи дека тие не избираат средства со кои ќе влијаат врз сведоците, притисок, уцена, мито и за жал убиваат. Деску веројатно бил предупреден во стилот „земи го или остави го“, му било речено дека ако се однесува како што треба, ќе му се возврати соодветно, или во спротивно, тие ќе го принудат да се однесува како што тие бараат. Тоа е метод што го усовршија додека Рамуш Харадинај беше во Хаг, и од кој не се откажуваат со години, рече Петрониејевиќ .