БИЛИОНЕР Лин Чи, кинески гејмерски богаташ и продуцент на Нетфликс, почина на Божиќ, објави неговата компанија, а полицијата сега истражува дали 39-годишникот бил отруен, пренесува Си-Ен-Ен.

На 26 декември, управниот одбор на Јоузо издаде изјава со која се потврдува смртта на основачот и претседател Лин Чи.

„Директорите, супервизорите, високото раководство и сите вработени во компанијата изразуваат длабоко жалење за смртта на г-дин Лин Чи“, се вели во соопштението.

Колегата на Лин, 39-годишен Ксу, бил приведен во Шангај, а властите во соопштението велат дека прво биле предупредени на труењето на 17 декември.

Полицијата соопшти дека Ксу е „осомничен за сторено големо злосторство“.