Човекот за кој се вели дека е милионити Израелец кој минатата недела примил вакцина против вирусот корона, во присуство на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, беше, како што објавија во израелските медиуми денес, осуден двоен убиец.

Шеесет и шестгодишниот Аб-ал-Вахаб, кој беше вакциниран во петокот кога Нетанјаху посети центар за вакцинација во израелскиот арапски град Ум ал-Фам, беше прогласен за виновен за двојно убиство пред скоро четири децении и одлежа 20-годишна казна во 1992 година.

Нетанјаху рече дека вакцинацијата на милионитиот Израелец е момент на „голема возбуда“.

„Ги рушиме сите рекорди. Донесовме милион вакцини во државата Израел. „Водеме во целиот свет“, рече израелскиот лидер.