Групи и поединци од Америка вклучени во неодамнешниот упад во зградата на американскиот Конгрес добија повеќе од 500.000 американски долари биткоини од француски донатор на 8 декември, еден месец пред немирите во американскиот главен град, објави аналитичката компанија „Хаанализа“.

„На 8 декември 2020 година, донаторот испрати 28,15 биткоини – во вредност од околу 522 000 американски долари за време на трансферот – на 22 одделни адреси во една трансакција. „Многу од тие адреси припаѓаат на екстремно десни активисти и личности од Интернет“, рече компанијата за обработка на податоци .

Според компанијата, донаторот бил програмер кој живеел во Франција, кој во меѓувреме починал.

„Собравме докази кои силно сугерираат дека донаторот, сега починат, е инвеститор кој живее во Франција“, рече Хаинализа.

Пет лица беа убиени во немирите во Вашингтон што се случија на 6 јануари. Немирите избувнаа откако американскиот претседател Доналд Трамп одржа говор. Тензиите остануваат високи во САД, а пробата на церемонијата на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД eо Бајден е одложена од безбедносни причини.